Doğanın İnsan Üzerindeki Etkileri

Doğada olmak keyiflidir, ancak daha da önemlisi beyin, vücut ve ruh için çok iyidir. İşte Doğa Ana ile yakınlaşmanız ve onun olmanız için bazı bilimsel nedenler.

1. DOĞADA ZAMAN GEÇİRMEK ENERJİNİZİ ARTIRIR.

Bir fincan kahveyi mi özlüyorsunuz? Belki kafeini atlayıp dışarıda oturmalısınız . Bilimsel çalışmalar, açık havada 20 dakika geçirmenin beyninize bir fincan kahveye benzer bir enerji artışı sağladığını gösteriyor.

2. DOĞADA EGZERSİZ YAPMAK DAHA KOLAYDIR.

Yemyeşil doğada egzersiz yapmak çok daha kolaydır. Araştırmacılar bisikletçilerin yeşil, gri ve kırmızı video görüntüleri önünde pedal çevirmelerini istediler. Yeşilin önünde egzersiz yapan bisikletçiler daha az fiziksel efor ve daha olumlu bir ruh hali hissettiğini bildirdi – Araştırmalar, çimenlerin, ağaçların ve bitkilerin egzersizde psikolojik bir enerji artışı sağladığı kanıtladı.

3. DOĞA GÖZLERİNİZ İÇİN İYİDİR.

Araştırmalar, dışarıda daha fazla zaman geçiren  öğrencilerinin miyop olma olasılığının düşük olduğunu gösteriyor.

4. DOĞAL GÜNEŞ IŞIĞI, ACIYI AZALTIR.

Bir çalışmada, yüksek yoğunluklu güneş ışığına maruz kalan ameliyat hastaları daha az stres ve marjinal olarak daha az ağrı bildirdi ve bu nedenle daha az ağrı kesici ilaç aldı.

5. DOĞADA BULUNMAK İMMÜN SİSTEMİNİZİ ARTIRIR.

Bilim adamları, bitkiler tarafından üretilen havadaki kimyasallar olan fitokidlerde nefes almanın beyaz kan hücreleri seviyemizi artırdığını ve enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşmamıza yardımcı olduğunu düşünüyorlar.

6. DOĞA SİZE ÜCRETSİZ AROMATERAPİ SAĞLAR.

Araştırmalar, güller, taze kesilmiş çimen ve çam gibi doğal kokuların sizi daha sakin ve daha rahat hissettirdiğini gösteriyor.

7. DOĞA YARATICILIĞI ARTIRIR.

Çalışırken ilham gelmiyor diyorsanız, dizüstü bilgisayarınızı muhteşem doğa için terk etmek isteyebilirsiniz. Psikologlar, sırt çantalı gezginlerin, doğada vakit geçirdikten sonra, elektronik cihaz yaratıcılık testlerinde yüzde 50 daha yüksek puan aldığını buldu.

8. DOĞA MEVSİMSEL PSİKOLOJİK BOZUKLUKLARI TEDAVİ EDER.

Kışın, daha kısa günler ve daha düşük ışık seviyeleri yüzünden Mevsimsel duygu bozukluğu veya anksiyete oluşmasını tetikleyebilir. Doktorlar, hava soğuk veya kapalı olsa bile dışarıda vakit geçirmenin psikolojik bozuklukların şiddetini azaltabileceğini söylüyorlar.

9. DOĞAYA ÇIKIP GÜNEŞİ KULLANIN.

Sağlıklı bir vücut için D vitamini gereklidir. Kalsiyum emmemize yardımcı olur, osteoporozu önler ve diğer şeylerin yanı sıra iltihabı azaltır. Somon ve güçlendirilmiş süt gibi bazı yiyeceklerde D vitamini bulunmasına rağmen, D vitamini ihtiyacımızın yüzde 90’ından fazlasını güneş ışığından alıyoruz.

10. DOĞA ODAKLANMANIZI SAĞLAR.

İşe konsantre olamıyor musunuz? Ofisinizden birkaç dakika ayrılıp yakındaki bir parkta yürüyüşe çıkın. Araştırmalar, doğada yürümenin odaklanmayı arttırdığını gösteriyor.

11. DOĞA BİZİ DAHA İYİ BİR İNSAN YAPAR.

Psikologlara göre, doğada zaman geçirmek, toplumsal baskılardan kurtulmamıza yardımcı olur, ilişkiler, paylaşım ve topluluk gibi önemli şeyleri hatırlamamıza ve değer vermemize olanak tanır. 

2 Comments

  • nicdark dedi ki:

    Sed quis rutrum tellus, sit amet viverra felis. Cras sagittis sem sit amet urna feugiat rutrum.

  • nicdark dedi ki:

    Vivamus bibendum nibh in dolor pharetra, a euismod nulla dignissim. Aenean viverra tincidunt nibh, in imperdiet nunc.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir